Hypotézy vzniku

Prečo mizofónia vzniká?

      Niektoré štúdie zase , že príčiny vývoja mizofónie ovplyvňuje: vek disponovaného (najviac rizikové životné obdobie na vývin poruchy má byť detstvo a raná adolescencia), pohlavie, alebo naň majú mať vplyv črty správania rodiny počas vývoja jedinca; štúdie stále viaceré z genetických hypotéz vyvracajú a  pracuje sa s viacerými.                                    Keďže oficiálne potvrdená príčina zatiaľ nie je známa, udávajú sa najpravdepodobnejšie hypotézy:

Hypotéza genetickej predispozície

     Pracuje sa s teóriami, že mizofónia môže byť geneticky predisponovaná.          Jedna vychádza zo spojitosti mizofónie s obsedantno- kompluzívnou poruchou, pričom sa vie, že táto porucha je geneticky predisponovaná. 

     Ďalšia hovorí o dedičnosti mizofónie - na základe výsledkov štúdie, ktorej účastníci trpeli touto poruchou a tretina z nich hlásila rodinnú anamnézu s rovnakou symptomatológiou, v niektorých prípadoch kritériá pre diagnózu tejto poruchy spĺňalo aj 15 členov tej istej rodiny. 

     23andMe (spoločnosť s dna testami) uviedla, že genetický marker umiestnený v blízkosti génu TENM2 zapojeného do vývoja mozgu je spojený s pocitom zúrivosti pri spúšťacích zvukoch a týmito stavmi zväčša trpia jedinci s európskymi predkami. 

Hypotéza neurobiologických zmien

      Mizofonické odpovede majú podľa nej vznikať v dôsledku zmeny fungovania limbického systému a autonómneho nervového systému, ktoré reagujú abnormálne na sluchový vstup normálnej intenzity. Príčinou má byť aj zvýšenie nervovej aktivity vo vizuálnej kôre, temporálnej kôre, amygdale a prednej inzule.

     U ľudí s mizofóniou bola zaznamenaná zvýšená funkčná konektivita medzi sluchovou kôrou a orofaciálnymi motorickými oblasťami v reakcii na všetky typy zvuku; okrem toho sa tiež zvýšila aktivácia orofaciálnej motorickej oblasti v reakcii na spúšťacie zvuky.

    Viacerí autori si myslia, že keďže mizofonické signály boli identifikované ako významné informácie, došlo k zvýšeniu kardiovaskulárneho vzrušenia a iných autonómnych reakcií. Hyperreaktivita pozorovaná v pravej hornej temporálnej kôre by potom vysvetľovala zvýšenie pozornosti mizofonických jedincov na spúšťací stimul v dôsledku nadmerného vyhodnotenia relevantnosti tejto oblasti pre sluchovo selektívnu pozornosť 

Podmieňujúca hypotéza

     Táto hypotéza hovorí o tom, že mizofonická odpoveď funguje ako podmienené správanie prostredníctvom klasického podmieňovania: existuje neutrálny stimul (napr. žuvací hluk), ktorý po asociovaní s averzívnym nepodmieneným stimulom spustí rovnakú nepodmienenú reakciu (hnev, podráždenie atď). 

      Následná emocionálna a fyziologická reakcia je výsledkom aktivácie limbického a autonómneho nervového systému, ktorá vedie k iracionálnym reakciám na podmienený stimul

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.