Liečba

Čo robiť po spozorovaní symptómov mizofónie?

Existujú dve základné stratégie pomáhajúce pri zvládaní symptómov mizofónie pre ľudí trpiacich touto poruchou. 

     Jedno je vytvorenie si vlastných copyngových stratégií, ktoré pomáhajú pri zvládaní mizofonických reakcií po vystavení sa mizofonickému spúšťaču. S´íce môžu byť veľmi efektívne a nenáročné na aplikovanie, trvalo problém nevyriešia, sú to mechanizmy na jeho podtlačenie.                                                                                            Trvalo udržateľnejšiím riešením je terapia (audiologická), pri ktorej je cieľom preprogramovanie centra sluchového spracovania v mozgu človeka tým, že sa naučí spájať  averzívne zvuky s príjemnými pocitmi a tak sa dosiahne eliminácia mizofonickej odozvy.

V každom prípade však netreba podceňovať  príznaky akejkoľvek potencionálnej poruchy a pri spozorovaní akýchkoľvek symptómov negatívne ovplyvňujúcich vlastný život čo najrýchlejšie VYHĽADAŤ ODBORNÚ POMOC- psychológa, poprípade psychiatra.

Kognitívno-behaviorálna terapia

     Hlavným cieľom tohto prístupu je rozvoj copingových zručností s cieľom predchádzať vlastným symptómom misofónie a primerane na ne reagovať, lepšie zvládať záťaž.    

       Liečba zahŕňa použitie techník edukačnej, sebariadiacej, kognitívnej stratégie na reštrukturalizáciu negatívnych automatických myšlienok, modifikáciu maladaptívneho správania, ako je vyhýbanie sa a tréning na kontrolu reaktivity autonómneho nervového systému, princíp prevencie expozície a reakcie. 

    Pri terapii je častou snahou nájdenie vlastných copingových stratégii, ktoré pacientovi dokážu pomôcť v nepríjemných situáciách, ktorým je v dôsledku poruchy vystavovaný - častými stratégiami je využívanie tlmiacich slúchadiel s cieľom dosiahnutia bieleho šumu/prenosných generátorov /slúchadiel na počúvanie hudby (obzvlášť účinné má byť počúvanie zvuku dažďa, prírody alebo iných podobných zvukov)- zabezpečia dostatočný hluk a prekryjú mizofonické podnety prichádzajúce zvonku; rozptýlenie sa upokojujúcou mantrou alebo afirmáciou; zdvorilé požiadanie osoby, ktorá vydáva zvuk, aby prestala.

     Býva zostavovaný psychoedukačný kurz na mieru s cieľom poskytnúť pacientovi vysvetlenia pocitov, ktoré po vystavení mizofonického stimulu pociťuje. 

Úspešnosť (zníženie symptómov mizofónie a zlepšenie kvality života pacienta) je individuálna, ale dosiahnuteľná (udáva sa 58 % a vyššie) a je ovplyvnená pravidelnosťou absolvovania terapií prístupu a pacienta.

Audiologická liečba

    Zvyčajná terapeutická intervencia pozostáva z použitia zariadení na preškolenie mizofonického spúšťacieho zvuku.      

     Častou voľbou terapeutického prístupu z audiológie je tinnitus retraining therapy, pri ktorom je pacient vystavovaný spúšťacím zvukom s cieľom dosiahnuť na ne návyk = habituáciu na mizofonický zvuk. Mal by postupne úplne znecitlivieť na konkrétne zvuky, ktoré ho dráždia. 

     Audiológ tiež pracuje na preprogramovaní centra sluchového spracovania v mozgu človeka tým, že ho učí spájať zvuky s príjemnejšími pocitmi, najmä u pacientov, ktorí majú komorbiditu s tinnitom.

     Dobré výsledky liečby sú dosiahnuteľné kombináciou sluchového poradenstva spolu s edukačným, pričom je potrebná vzájomná fungujúca spolupráca pacienta a audiológa spolu s aktívnym prístupom pacienta ku liečebným krokom, ktoré musí na odoznenie príznakov kontinuálne vykonávať. 

    Úspešnosť (takže buď zmiernenie, niekedy až vymiznutie príznakov) takejto liečby je zhruba 80% a pomáha pri kontrole symptómov Dĺžka takejto liečby je individuálna, môže trvať od 8-16 mesiacov.

V súčasnosti Úrad pre potraviny a liečivá neschválil žiadne lieky na liečbu mizofónie. Žiadny presvedčivý dôkaz nenaznačuje, že lieky môžu pomôcť pri liečbe tohto stavu, no ak má pacient príznaky mizofónie a inej zmeny duševného zdravia, akou je úzkosť, OCD, depresia alebo ADHD, lekár alebo psychiater môže ponúknuť viac informácií o liekoch, ktoré by mohli pomôcť zlepšiť príznaky týchto stavov. 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky