Obmedzenia

Ako porucha ovplyvňuje životy?

    Osoba trpiaca mizofóniou si uvedomuje, že jej reakcie sú nechcené, nekontrolované, niekedy nadmerné a neprijateľné, ale stále sa cíti byť urazená tým, kto vysielal mizofonický stimul.

     Súbor emocionálnych reakcií vedie jednotlivca k maladaptívnemu správaniu a tzv. fight–or-flight (boj alebo útek) reakcií: napríklad k požiadaniu (pokojným až agresívnym spôsobom) osoby vysielajúcej mizofonický stimul, aby prestala; hádke; fyzickému útoku alebo prejaveniu nadmernej túžby uniknúť stimulu. Vyhýbavé správanie a náhly, častokrát nevhodný aj spoločensky neprijateľný odchod z nepríjemných situácií sú časté a hoci poskytujú jedincovi momentálny komfort, zhoršujú a udržujú symptomatológiu a ukracujú postihnutého o rozličné sociálne styky, príležitosti, spoločensky ho degradujú a vedú k jeho čiastočnej, v niektorých prípadoch aj úplnej izolácii.

     Absencia spoločenského chápania tejto poruchy a žiadna/nedostatočná informovanosť o nej zapríčiňuje nespôsobilosť na identifikáciu mizofonického jedinca v svojom okolí; ďalej neschopnosť vytvorenia vyhovujúceho prostredia pre takéhoto jedinca spolu s nevedomosťou o potrebe odstránenia/ snahy o minimalizáciu tvorby mizofonických podnetov.

     Odozva zo strany okolia často nebýva rešpektujúca, keďže je bežné, že ľudia s mizofóniou trpia zneužívaním od iných, sú vystavovaní fyzickej a psychickej agresii, nepochopeniu, odstrkovaniu, bývajú označovaní za bláznov, citlivky, podivínov a tak sa môžu stať pre okolie nežiadúcim elementom.

     Mizofónia môže navyše prispieť k rozvoju ďalších zdravotných problémov, ako sú poruchy správania, emočná reaktivita, ťažkosti s reguláciou emócií a vyúsťuje v celkové zhoršenie kvality života.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky