Základná konceptulácia mizofónie

Čo je to mizofónia?


     Mizofónia je komplexná neurofyziologická porucha správania multifaktoriálneho pôvodu, význačná zníženou toleranciou a selektívnou averziou na určité sluchové, vizuálne a/alebo kinestetické podnety rôzneho charakteru. 

     Tieto podnety, známe ako "spúšťače", sú vnímané ako nepríjemné alebo znepokojujúce a majú tendenciu vyvolávať silné negatívne emocionálne, fyziologické a behaviorálne reakcie (najčastejšie to sú: hnev, všeobecné nepohodlie, znechutenie, úzkosť, zvýšený tep, tlak v určitej časti tela, vyhýbavé/únikové správanie). 

    Sú vyvolané špecifickým vzorom alebo významom pre jednotlivca, primárne, ale nie výlučne zahŕňajú stimuly generované iným jednotlivcom, najmä zvuky súvisiace s orálnymi funkciami -jedenie, pitie (žuvanie, mľaskanie, sŕkanie..); zvuky, ktoré produkuje ľudské telo(nos- dýchanie, smrkanie; škriabanie nechtami ,...), alebo je do averzívnej reakcie zapojený hmotný vonkajší činiteľ – pero, klávesnica,...(klikanie, klepkanie...) Po zaevidovaní spúšťacieho stimulu môžu mať jedinci ťažkosti s odpútaním sa od neho. 

     Doposiaľ neexistuje oficiálne lekársky aj vedecky potvrdené vysvetlenie príčiny vzniku tejto poruchy, no pracuje sa s hypotézou, že spúšťacie zvuky sú spájané s abnormálnou aktiváciou a funkčnou konektivitou medzi prednou ostrovnou kôrou a sieťou oblastí zodpovedných za spracovanie a reguláciu emócií. Symptómy mizofónie sa zvyčajne prvýkrát pozorujú v detstve alebo ranej adolescencii a zvyčajne hneď po ich prepuknutí dochádza k zhoršeniu kvality sociálneho, pracovného alebo akademického fungovania postihnutého aj jeho príbuzných

     Mizofónia ešte nie je zahrnutá do medzinárodných klasifikačných systémov, ide o novovznikajúcu oblasť rastúceho vedeckého a klinického záujmu.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky
Používame cookies, aby sme zaistili správne fungovanie a bezpečnosť našich stránok. Tým vám môžeme poskytnúť tú najlepšiu skúsenosť z ich návštevy.

Pokročilé nastavenia

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.